Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nedaleko Jetřichovic severně nad údolím Chřibské Kamenice pod Křížovým vrchem se na kopečku rozprostírá  malá vesnička Rynartice.  Naleznete zde nebývalé  velké množství kapliček, které zde byli  v minulosti postaveny. Stavěli je zde místní obyvatelé podél tzv. "kostelních stezek" do Jetřichovic a Chřibské,  kam chodili za  bohoslužbou do kostela. Ozdobou vesničky je malý hotel Zámeček, který byl původně postaven jako lovecký zámeček. Dnes má obec rekreační charakter.  Blízko silnice směrem na Jetřichovice na pravé straně naleznete "Trpaslíčí skálu", kterou zde  vytesal do skály tehdejší kronikář E. Vatera. Ve skále jsou vytesané  schody a výklenky se  soškami  trpaslíků, které jsou chráněné památkovou péčí.
Roku 1832 začal majitel panství Rudolf Kinský stavět lávky a mosty, upravovat cesty, aby tak pro turisty zpřístupnil Jetřichovicko. Roku 1864 byl vydán jeden z prvních turistických průvodců u nás zahrnující oblast Českého Švýcarska, které patřilo Kinským, tedy oblast Jetřichovicka. Autorem byl knížecí lesní adjunkt Ferdinand Náhlík z Rynartic. Tohoto průvodce si turisté mohou v informačních centrech zakoupit i dnes.

 

Dolský mlýn 

Zřícenina bývalého mlýna je k vidění na romantickém místě  v kaňonu říčky Kamenice. Mlýn je známý hlavně z natáčení pohádky Pyšná princezna.  Okolí  mlýna a říčky Kamenice je velmi okouzlujícím místem. V létě paprsky slunce prostupují hustými korunami stromů, v křišťálově čisté vodě uvidíte velké množství ryb a celé místo Vás vtáhne jako do pohádky.

Před mnoha lety měl Dolský mlýn důležité postavení mezi mlýny v kraji. Později  sloužil  jako výletní restaurace při dolní stanici člunové dopravy jižní části Srbskokamenické  soutěsky.  Později soutěska byla nazývána Ferdinandova, na počest  Ferdinanda D´Este, následníka Rakousko - Uherského trůnu. Místo je křižovatkou turistických cest.  Pokud budete pokračovat proti proudu narazíte na malý můstek, který byl postavený začátkem 20. století. Sice se zdá, že na tom není nic zajímavého, ale jedná se o první železobetonovou stavbu na území bývalého Rakouska - Uherska. Kousek od můstku najdete malebnou louku uprostřed skal, obklopenou hlubokými lesy. Za šumu říčky a zpěvu ptáčků dojte ke spodní části Ferdinandovy soutěsky - jež je dnes nepřístupná. Návštěva tohoto kouzelného místa pro Vás jistě bude zajímavým zážitkem.

Rudolfův kámen

Vyhlídka byla postavena stejně jako Mariina a Vilemína vyhlídka rodem Kinských v 1. polovině 19. století.  Dříve byla vyhlídka nazývána Vysoký kámen, pro svoji výraznost mezi skalami kousek od Jetřichovic. Z vrcholu je hezký výhled na skalní město a široké okolí.